Česká republika se letos poprvé připojuje k celosvětové kampani „Malnutrition Awareness Week“ pod názvem Týden rizik malnutrice, a to v termínu od 1. do 5. 11. 2021. Vyvrcholením kampaně bude Nutriční den 2021, který se letos koná po celém světě ve čtvrtek 4. 11. 2021.

Kampaň „Malnutrition Awareness Week“ (MAW) vznikla v r. 2012 v USA s cílem upozornit na význam včasného zjištění malnutrice a její léčby. Kampaň je zaměřena nejen na zdravotníky, ale i na veřejnost a vládní instituce. Ke kampani se záhy připojila Kanada a Velká Británie a v roce 2020 měla premiéru hned v několika evropských zemích najednou. Ke kampani se v letošním roce připojují další evropské země včetně České republiky. Evropská kampaň „Malnutrition Awareness Week“ je podporována iniciativou Optimální nutriční péče pro všechny (ONCA). Přestože má kampaň v každé zemi vlastní načasování, specifické cíle, rozsah a program, sdílejí klíčový cíl, kterým je informovat o malnutrici a riziku s ní spojeném.

V rámci kampaně Týden rizik malnutrice vznikl web RizikaMalnutrice.cz, který nabízí jednoduchý on-line self-screeningový nástroj na vyhodnocení rizika malnutrice ve formě kalkulačky. Návštěvník webu si tak může ověřit, zda on sám nebo jemu blízká osoba se nachází v riziku malnutrice, určit stupeň rizika a získat informace, jak si pomoci v domácích podmínkách, případně na koho se obrátit o pomoc, tedy i kontakty na nutriční terapeuty a nutriční ambulance. V rámci kampaně jsou plánovány rozhovory v médiích, vzdělávací akce pro odbornou veřejnost a ve čtvrtek 4. 11. se české nemocnice a zařízení sociální péče připojí k mezinárodnímu projektu Nutriční den. Česká asociace nutričních terapeutů jako člen Aliance pro nutriční péči se na realizaci kampaně Týden rizik malnutrice i na přípravě Nutričního dne aktivně spolupodílela.