VOLBA KOORDINÁTORA SANT

 

1.–31. 12. 2020

Přehled kandidátůChci hlasovat

HLASUJTE PRO PRVNÍHO KOORDINÁTORA SANT

Po spojení České asociace nutričních terapeutů a Studentské asociace nutričních terapeutů je potřeba vybrat někoho, kdo SANT povede dále a pomůže dalším studentům naplno rozvíjet jejich aktivity! Přestože lze očekávat, že první Koordinátor SANT bude mít před sebou náročný úkol, uchází se o tento post čtyři kolegové. Jejich představení a vize si můžete přečíst níže.

   KDO SE UCHÁZÍ O ROLI KOORDINÁTORA SANT?

Patricie Karasová
3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy

O mně:
Od mala jsem byla vedena ke sportu, jezdila jsem na koni, hrála tenis a voleyball. Nakonec jsem se našla v moderním tanci, kterému se věnuji až dodnes. Už během prvních let studia na šestiletém gymnáziu jsem se začala zajímat o zdravé stravování. Věřím, že pohyb a strava spolu úzce souvisí, a proto jsem se rozhodla pro studium na 3. lékařské fakultě v oboru Nutriční terapie.

Kam bych chtěla SANT dovést?

V první řadě zmíním, že jsem zvyklá pracovat a vést lidi. Již druhým rokem lektoruji tanec v pražské taneční škole InDance, pracuji v jógovém studiu Karma Yoga Vinohrady a ve fitness centru Xplore Fitness Na Příkopě. V souvislosti s tímto jsem zvyklá komunikovat s lidmi, odpovídat pravidelně na e-maily i ostatní korespondenci. Jsem velký detailista, což je občas i na škodu :-), ale dotahuji věci do konce s co možná největší pečlivostí. Tím, že nemám problém s komunikací, je pro mě zařizování různých akcí a eventů bez problémů. Zároveň umím naslouchat druhým, sbírat nápady a ráda si nechám poradit.

SANT bych ráda propagovala prostřednictvím sociálních sítí. Jsem mladá a vím, jaký dopad v dnešní době sociální sítě mají. Chtěla bych nás prezentovat hlavně na Instagramu a Facebooku, a to formou širší kampaně o zdravé stravě, která by byla srozumitelná pro co nejvíce lidí. Inspiraci pro propagaci na sociálních sítích sbírám jednak u ostatních, ale i samotnou praxí. Tvořím obsah Instagramu a FB internetového eshopu www.fitstories.cz.

Chtěla bych se zaměřit například na výživu ve školách formou různých besed a přednášek na téma zdravé a vyvážené stravy. Besídky a přednášky bych ráda obohatila o zajímavé hosty.

A co se studentů našich oborů nutriční terapie týče, moje vize je organizovat zajímavá setkání např. na téma “nové potraviny“ nebo “jiné mladé stravování“. Bylo by skvělé nechat se edukovat od jiných nutričních terapeutů, a to i ze zahraničí.

Těším se na spolupráci a všechno, co nás čeká. 🙂

Michael Kulhánek
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

O mně:
Jmenuji se Michael Kulhánek a jsem studentem prvního ročníku NUT na LF MU. O funkci koordinátora bych měl vážný zájem, protože o výživu se zajímám už dlouho a myslím si, že mám i nějaké manažerské schopnosti. 🙂 Navíc se snažím vnímat aktuální dění v oboru (EFAD, EFSA…). Rád bych do budoucna také kandidoval do Studentské komory Akademického senátu LF MU, kde bych se snažil vylepšit pozici našeho oboru v rámci fakulty. Navíc se brzy stanu součástí “brigádnického týmu” společnosti Aktin, kde budu získávat zkušenosti z praxe.

Kam bych chtěl SANT dovést?

Motto: Mojí vizí je sjednocovat studenty, aby si pomáhali k lepšímu průběhu studia i mimoškolním aktivitám.

1. SOCIÁLNÍ SÍTĚ
Určitě zde vidím obrovský potenciál, jak zviditelnit ČANT/SANT obzvláště mezi mladými lidmi. Co jsem zaznamenal a je dle mého názoru určitě dobře, jsou příspěvky studentů nutriční terapie na instagramové stránce med_muni. To je určitě správný krok, jak se zviditelnit. S tímto souvisí např. i třeba YouTube kanál, kde bychom mohli dávat pozvánky na různé akce či semináře, popřípadě záznamy z těchto akcí. Mým cílem bude pracovat s lidmi a najít člověka, kdo by na to měl čas, koho by to bavilo a kdo umí pracovat s videem. Věřím, že šikovných lidí je v našich řadách spousta.

2. POČET ČLENŮ
Nevím, zda je někde k dispozici statistika celkového počtu studentů nutriční terapie v ČR, nebo alespoň počet členů sekce SANT? Ale určitě by mým cílem bylo zvýšit počet členů, protože zatím o nás není slyšet tak, jak by mohlo být. A navíc – víc hlav toho dá víc dohromady. Zavedu ve spolupráci s univerzitami alespoň přibližnou statistiku celkového počtu studentů NT v ČR/počtu členů SANT, abychom všichni věděli, kolik procent studentů NT v ČR je členy ČANT/SANT.

3. PRAXE
Myslím si, že by mohlo být prospěšné propojení SANT a například IMV (Institut moderní výživy)/NE hladu nebo kterékoliv jiné organizace (např. Aktin), a to ve smyslu vzájemné spolupráce ve formě stáží/praxí, popř. pracovních nabídek na poloviční úvazek (např. pro “již hotové” bakaláře, kteří pokračují na navazující magisterské studium, a k tomu jim nabídnout práci na poloviční úvazek v některé z těchto soukromých institucí/společností).

4. SGLD BRNO
Jako čerstvý absolvent Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka v Brně mě nemohlo nenapadnout propojení SANT a SGLD Brno. Myslím si, že škola by určitě ocenila přednášku od členů ČANT/SANT např. do předmětu “Teorie sportovní přípravy”, kde jsme mj. také probírali výživu a studenti nejen že téma využijí také např. při maturitě, ale zároveň se dozví více o této profesi a je tu i šance jakéhosi “rekrutování” budoucích zájemců o studium. Samozřejmě stejnou podporu bych vyjadřoval i dalším podobně zaměřeným školám.

5. DAROVÁNÍ KRVE
Mohli bychom udělat společnou událost, kde ČANT a SANT půjdou darovat krev pro dobrou věc. Takto jsme byli darovat krev s “Mráz léčí” (tam jsem před nástupem do školy dělal masáže a obsluhoval kryoterapii) a byla to úžasná akce. Navíc bychom při tom mohli informovat veřejnost, jak se na tuto akci “nutričně připravit” (dostatečně pít tekutiny den před darováním atd.) + jak doplnit po darování krve ztracené ionty, minerální látky atd.

6. PODCAST/LIVE STREAM
Různé osobnosti z oblasti výživy, s lidmi z IFMSA, předseda ČANT, garanti oboru, studenti aj.

7. ENDietS

Určitě bych byl pro zvolení “Zahraničního tajemníka”, pokud o to byl zájem, který by měl za úkol propojení ENDietS a SANT v rámci např. výměny informací, propagace, oznamování novinek, možnosti účastnit se webinářů atd.

BONUS: A samozřejmě budu bojovat za to, že jsme “nutriční terapeuti” a nééé “výživoví poradci”! 😀

Na závěr bych jenom chtěl říct, že pevně věřím, že ať už bude koordinátorem kdokoliv, povede studentskou sekci ČANTu správným směrem!

Anna Nováčková
Lékařská fakulta Masarykovy univerzity

O mně:

Ahoj, jmenuji se Anna Nováčková a jsem studentkou 3. ročníku Nutriční terapie na Masarykově univerzitě v Brně.

Vedle motivace porozumět výživě ze zdravotních důvodů, nutriční terapii jsem se rozhodla studovat, protože jsem po přečtení všech možných rad a diet na internetu nechtěla věřit tomu, že ve výsledku bychom vlastně neměli jíst nic. Věděla jsem, že za tím vším musí být víc než jen jedna spasitelná superpotravina, a byla jsem rozhodnuta se to dozvědět.

Miluji vaření, pečení či vymýšlení receptů. Nejedná se však jen o přípravu nutričně vyvážených pokrmů, ale také například o vytváření bohatých narozeninových dortů. Ekologie a udržitelnost, kreativní činnosti, pohyb a hlavně čas strávený s rodinou jsou další aktivity, které mě naplňují. A v neposlední řadě neustálé vzdělávání se ve světě výživy, v rámci školy i mimo ni, je můj nejoblíbenější denní chleba (žitný kváskový).

Kam bych chtěla SANT dovést?

1. Čeho bych prostřednictvím SANT ráda dosáhla?

  • Vytvořit spolek, kterého by všichni studenti nutriční terapie chtěli být součástí. Spolek, který by byl aktivní, který by byl slyšet a který by pomáhal jak studentům, tak veřejnosti.
  • Přispívat k neustálému zdokonalování a zlepšování výuky tak, aby stále více předmětů vyučovaných na školách poskytovalo studentům užitečné znalosti pro budoucnost. Obecné informace převést na více specifické a použitelné pro nutriční terapii. Někteří studenti totiž vnímají nadměrné učení zabírající dlouhé večery a celé víkendy jako neopodstatněné, a je to tak hlavním důvodem, proč chtějí se studiem skončit.
  • Přiblížit veřejnosti, kdo je student nutriční terapie, jak je jeho role ve zdravotnictví důležitá a co studium obnáší. Že se nejedná o středoškolské studium, netvoříme jen jídelníčky, nepatříme jen do kuchyně a že opravdu máme co studovat celé tři roky (případně pět let), a i přesto není možné zahrnout a obsáhnout vše, co nutrice obnáší.
  • A tím pádem vytvořit platformu, která bude inspirovat mladou populaci studovat nutriční terapii a být tak hrdým členem společnosti nutričních terapeutů.

2. Jakých akcí bych se chtěla účastnit?

  • Dále pokračovat v zapojování se do již zmíněných akcí (Světový den zdraví, Světový den diabetu, firemní Dny zdraví, Zdravá Praha, Brněnské dny pro zdraví).
  • Pokusit se více umožňovat a využívat absolvování odborných konferencí, ať už českých nebo zahraničních. Například 16. listopadu byla zajímavým a naučným obohacením výuky konference na téma „Emerging topics on Mediterranean diet“.
  • Snažit se více propojit teorii s praxí. A to nejen v nemocnicích, jako je tomu doteď, ale i vstoupit do veřejného sektoru způsobem, který laické veřejnosti poskytne prohloubení znalostí ohledně správné výživy a současně studentovi nabídne zkušenosti a umožní vytvořit projekty, na které bude moci být hrdý. Příkladem může být spolupráce se stravovacími podniky (kavárny, bistra, restaurace…) na sestavení speciálního vyváženého menu připraveného nutričními terapeuty nebo přednášky a projekty v základních a středních školách.
  • Vyhledávat sponzory.

3. V čem by měl SANT pomáhat dalším studentům?

  • Vytvořit seznam zdravotnických zařízení (nemocnice, lázeňské či soukromé poradny…), kde je možné absolvovat studentské praxe a umožnit studentům zapisovat hodnocení a recenze, klady a zápory ohledně míst, kde praxi absolvovali. Přestože studenti mají stejná množství hodin, která musí na praxích strávit, naplň práce je někdy naprosto odlišná. Někteří získali plno zkušeností a znalostí, jiní ale byli zařízením velmi zklamáni. Proto by bylo užitečné sdílet si navzájem vlastní zážitky a informovat se o zajímavých a kvalitních pracovištích. Umožnit tak studentům pomoci nejen při někdy zdlouhavém vyhledávání vhodných pracovišť, ale také omezit negativní zkušenosti, a naopak podpořit využití umožněných praxí v jejich maximálním rozsahu.
  • Vytvořit podcast, který by byl v tomto případě nejen pro studenty zdrojem mnoha informací. Pokud by byl nápad uskutečnitelný, podcast by byl založen na rozhovorech s odborníky na zajímavá témata. Například téma, pro které není v rámci výuky vyhrazen dostatečně velký časový prostor, nebo kdy je zájem určitou problematiku probrat do většího detailu.
  • Dále, ať už v rámci zmíněného podcastu či webináře, připravit programy, které by studentům pomohly nejen ve studiu, ale také v budoucí praxi. Jednalo by se o témata, která by pro studenty byla přínosná, jako například jak studovat, jak se efektivněji učit, jak na psaní bakalářské či diplomové práce. Ale také témata, která pomůžou studentům otevřít oči a rozšířit si obzory. Například jak se vystudovaní nutriční terapeutky a terapeuti mohou uplatnit na trhu práce, jak si například založit poradnu, najít klientelu, jak napsat knihu či kuchařku, jak si založit blog či stránku na sociálních sítích a jiné. Vždy bychom se pokusili samozřejmě najít takovou osobu, která s těmito záležitostmi má zkušenosti.
  • Pořádat společenské akce, jakožto zasloužený odpočinek v průběhu roku, kde bychom se navzájem nejen lépe poznali, ale vytvořili i nové kontakty a předali si své zkušenosti z očí do očí (samozřejmě, až pomine období koronavirové pandemie). Tyto akce by mohly být pouze společenskou událostí, ale mohly by se udělat i o něco zajímavější. Každá akce by mohla mít své téma, například zvolit určitý stát. Součástí akce by pak byla možnost se dozvědět něco o nutriční terapii či typické kuchyni, kterou v dané zemi provozují. Třešničkou na dortu by pak mohla být i ochutnávka či příprava některých pokrmů.

Anna Štorková
3. lékařská fakulta Univerzity Karlovy

O mně:

Jmenuji se Anna Štorková a jsem studentkou 2. ročníku oboru Nutriční terapie na 3. lékařské fakultě. Tento obor jsem si zvolila zčásti proto, že mě problematika správné výživy baví a naplňuje, ale především jsem toho názoru, že je výživa důležitým faktorem, jak do budoucna dokážeme ovlivnit zdraví člověka. Mezi mé zájmy patří běh, vaření a také podávání srozumitelných informací o sportu a výživě prostřednictvím Instagramu @nu3lf. Mým hlavním cílem by při vedení SANT bylo zlepšení komunikace mezi jednotlivými fakultami a studenty nutriční terapie. Také bych se ráda zaměřila na prevenci zejména diabetu, obezity a zvýšení povědomí veřejnosti o tak komplexním oboru.

Kam bych chtěla SANT dovést?

Má představa o fungování SANT by byla následující:

Podpořit komunikaci mezi jednotlivými členy spolku, mezi jednotlivými fakultami
Snaha o přiblížení fungování spolku na ostatních fakultách
Případně porovnání, jak vypadá výuka Nutriční terapie na jednotlivých fakultách a čím se od sebe liší
Snaha dosáhnout vyšší informovanosti ohledně studia oboru nutriční terapie – představení oboru veřejnosti, ale i potencionálním zájemcům o studium
S tím je spojen také případný návrh na úpravu a vylepšení výuky – nyní například zaměření více do online prostředí
Vyšší aktivita na sociálních sítích – na Facebooku a Instagramu, propagace studijního oboru i v této sféře
Workshopy, semináře a přednášky přesunout v momentální situaci do online prostředí
Podpora veřejného zdraví, prevence civilizačních onemocnění a správně podané informace o výživě široké veřejnosti
Boření mýtů ve výživě prostřednictvím různých přednášek a seminářů

Jaké akce bychom jako spolek mohli pořádat?

1. Různé besedy, přednášky, workshopy na téma:

  • Informace o studiu nutriční terapie na fakultách, hlavní rozdíly mezi fakultami a zaměření na širší osvětu budoucího povolání
  • Prevence různých civilizačních onemocnění – např. rakovina tlustého střeva, diabetes II. typu, problém obezity a nadváhy, ale také nedostatečné výživy a s tím spojené malnutrice u starších pacientů
  • Prezentace na téma poruch příjmu potravy – dle mého názoru je tento stav stále podceňován a je potřeba se tomuto tématu více věnovat a šířit osvětu
  • Prevence nedostatku důležitých látek v těle – mikronutrienty, stopové prvky; ovlivnění imunitního systému
  • Výhody a případné nevýhody různých výživových směrů – např. vegetariánství, veganství
  • Problematika správné výživy u sportovců v různých věkových kategoriích atd.

2. Další akce pro studenty a veřejnost:

  • Obnovení NutriCafé – přednášky, besedy se zajímavými hosty
  • Např. ve světový den diabetu připravit stánek, kde bychom veřejnosti podávali informace o tomto onemocnění a o jeho prevenci – podobnou akci uspořádat na světový den zdraví (zaměření na správnou výživu v kontextu celkového zdraví), dále např. na světový den duševního zdraví (kde bychom se zaměřili např. na poruchy příjmu potravy a jak je řešit)
  • Přednášky pro veřejnost na téma mýtů ve výživě, představení našeho oboru, správně sestaveného jídelníčku atp.

3. V čem by měl SANT pomáhat dalším studentům?

  • SANT by měl pomáhat dalším studentům v komunikaci, při vystupování před lidmi, a především v ucelení informací ohledně výživy
  • Schopnost své zkušenosti srozumitelně předávat dále odbornější i laické veřejnosti je dle mého názoru nezbytným cílem spolku
  • Myslím si, že je také velmi důležité si vybrat oblast, které by se budoucí i současní studenti chtěli věnovat, jakmile nastoupí do praxe
  • SANT by měl pomoci nejen studentům nutriční terapie, ale také jiným zdravotnickým i nezdravotnickým oborům v sebevzdělávání, v překonání sebe sama a ve zlepšení svých celkových znalostí a dovedností, co se výživy týče

HLASOVÁNÍ

4 + 6 =

Česká asociace   nutričních terapeutů, z.s.

Průchova 684/47, 150 00 Praha – Košíře

IČ: 06942407 

+420 602 742 386

info@cant.cz

Pošlete nám zprávu

PARTNEŘI ČANT: